Údržba trávníků a záhonů, řez živých plotů a okrasných a ovocných dřevin, renovace zahrad

Jednou s důležitých činností na zahradách, je jejich údržba. Bez pravidelné údržby se žádná zahrada neobejde.

Ať už se jedná o údržbu trávníků, záhonů keřů a trvalek, nebo živých plotů a stromů.

S trávníky je primárně spojena potřeba jejich kosení, kterou si mnohdy zajistí každý sám, nebo si pořídí robotickou sekačku. Pokud ale nemáte čas, nebo Vám sekačka přestala sloužit, tak Vám s tímto problémem můžeme pomoci.

Provádíme kosení udržovaných, ale i neudržovaných trávníků, luk, nebo ruderální vegetace. U méně využívaných ploch Vám můžeme nabídnout i pokosení s mulčovací sekačkou. Nabízíme také vertikutaci trávníku, přihnojení nebo ošetření proti plevelům, či chorobám. Je zde potřeba ale zmínit naši snahu vyhnout se zbytečným postřikům. A hledat alternativní a přírodě blízké řešení. A je jich spoustu. Například při hnojení trávníku upřednostňujeme přírodní organické hnojiva. Pokud je nutné provézt ošetření proti houbovým chorobám, které dokážou po zimě, nebo v letním žáru značně poškodit Vaše trávníky, využíváme k tomu primárně biopreparáty. No a na plevele v trávníku zatím rozumná alternativa není. Ale pokud nemusíte, tak je nechejte růst. Většina z nich jsou léčivé byliny.

Údržba záhonů zahrnuje celou rozsáhlou část prací, které je potřeba pravidelně provádět. Co se týká keřů, tak ty je většinou potřeba pravidelně stříhat nebo přihnojovat. Trvalky zase potřebují stříhat odkvetlé části, některé občas přesadit, přihnojit, ale také vyplevat. Většina záhonů je v dnešní době překryta textílií, nebo nějakým mulčovacím materiálem. Pokud je použita kůra, nebo štěpka, tak je potřeba ji pravidelně doplňovat. U stromů je potřeba také provádět pravidelné řezy, a to výchovné, udržovací, nebo zmlazovací. A velmi dobře také reagují na přihnojení. Po vegetačním období zase pouští hromadu listí, které je potřeba uklidit.

Ohledně renovace zahrad není potřeba mnoho psát. Protože zahrada je živý organismus, ve kterém pořád něco nového vzniká a něco starého zaniká. Často se změní její původní využití, potřeby lidí, kteří v ní žijí, nebo změní majitele, který do ní vtiskne svou osobitost. Ale vždy dokáže svému majiteli přinést radost a zázemí. Proto zaslouží péči a rozvoj, se kterým Vám s citem a tvořivým duchem velmi rádi pomůžeme :-).