Realizace
Trávník je důležitou součástí téměř každé zahrady. Jen je velmi důležité se rozhodnout, jaký typ trávníku chcete na zahradě mít, a co od něj očekáváte.
Jako první je nutné zmínit vaše rozhodnutí, zda na zahradě budete chtít používat chemii, nebo ne. My jsme ovšem více nakloněni zahradám bez chemie. Protože jinak se s chemií setkáváte všude. Ať už se jedná o potraviny, vzduch, nebo zamořená sterilní pole. Tak proč si ji ještě cpát na vlastní zahradu, kde běhají Vaše děti, nebo čtyřnozí kamarádi.
Je nám jasné, že se některých úmorných plevelů těžko v trávníku zbavíte. Řešení se nabízí v použití chemie omezeně, lokálně. A plevele které se dají potlačit pouhým mechanickým odstraněním, tak je takto odstranit.
Pokud Vám v trávníku nevadí jetel či pampeliška, máte alespoň o starost méně.
Nabídka služeb
Druhou možností je samozřejmě sterilní anglický trávník. Ten se bez chemie ale neobejde.
Zakládáme trávníky obou typů a to buďto výsevem, nebo položením trávníkového koberce. Záleží jen na Vás, pro který se rozhodnete. Po založení ale musíte věnovat zvýšenou pozornost zálivce, pokud nejsou přirozené srážky. A to v dávce 20-30 l / m2 na den ( 2000 – 3000 l / 100 m2 ! ). Toto už je ale na Vás, pokud si zároveň neobjednáte závlahový systém, který Vám zálivku zajistí.
Trávník se prostě bez vody neobejde, a to prostě proto, že nezačne klíčit, a pokud začne a nemá vodu, tak zaschne. Zato jednoletým plevelům (lebeda, ježatka atd..) se velmi dobře daří i bez deště. Výsledek pak ‚stojí za to ‚: žádná tráva, jen plevele. Poté visí ve vzduch otázka : „Kde asi udělal zahradník chybu..“ Jenže chyba není na naší straně. Věřte mi, že ač neradi, za takový stav opravdu nemůžeme ručit.
Zde je opravdu nutná vaše spolupráce. Výsledek v podobě krásného hustého trávníku se poté vždy dostaví :-).
Zakládáme také květnaté louky, které jsou nádherným doplňkem mnohých zahrad a svými květy dokážou udělat radost nejen Vám, ale i spoustě drobným živočichům. U tohoto typu porostu je potřeba zmínit alespoň krátce jeho životní cyklus. Abychom předešli zklamání, které by vzniklo z nedostatku informací. Květnaté louky zakládané na jaře nebo na podzim kvetou až ve 2. roce. V této době jsou samozřejmě velmi náchylné na zaplevelení.
Vždy se objeví nejprve jednoleté plevele, které nesnesou dlouhodobé kosení. Proto se toho nelekejte. Stačí jen porost v 1 roce posekat na výšku zhruba 20-30 cm a vysbírat posekanou hmotu. V druhém roce už jsou vytrvalé byliny zakořeněné, začnou narůstat do krásy. Po odkvětu koncem léta je nutné porost posekat a ponechat několik dní hmotu ležet pro uvolnění semen a přirozené přesetí.