Zakládání trávníků, květnatých luk

Trávník je důležitou součástí téměř každé zahrady. Jen je velmi důležité se rozhodnout, jaký typ trávníku chcete na zahradě mít, a co od něj očekáváte.

Jako první je nutné zmínit vaše rozhodnutí, zda na zahradě budete chtít používat chemii, nebo ne. My jsme ovšem více nakloněni zahradám bez chemie. Protože se jinak s chemií setkáváte všude. Ať už se jedná o potraviny, vzduch, nebo zamořená sterilní pole. Tak proč si ji ještě cpát na vlastní zahradu, kde běhají Vaše děti, nebo čtyřnozí kamarádi.

Je nám jasné že se některých úmorných plevelů těžko v trávníku zbavíte. Řešení se nabízí v použití chemie omezeně, lokálně. A plevele které se dají potlačit pouhým mechanickým odstraněním, tak je takto odstranit.

Pokud Vám v trávníku nevadí, jetel či pampeliška máte alespoň o starost méně.

Druhou možností je samozřejmě sterilní anglický trávník. Ten se bez chemie ale neobejde.

Zakládáme trávníky obou typů a to buďto výsevem, nebo položením trávníkového koberce. Jen záleží na Vás pro který se rozhodnete. Po založení ale musíte věnovat zvýšenou pozornost zálivce, pokud nejsou přirozené srážky. A to v dávce 20-30 l / m2 na den ( 2000 – 3000 l / 100 m2 ! ). Toto už je ale na Vás, pokud si zároveň neobjednáte závlahový systém, který Vám zálivku zajistí.

Trávník se prostě bez vody neobejde, a to prostě proto že nezačne klíčit, a pokud začne a nemá vodu, tak zaschne. Zato jednoletým plevelům (lebeda, ježatka atd..) se velmi dobře daří i bez deště. Výsledek pak ‘stojí zato ‘: žádná tráva, jen plevele. Poté visí ve vzduch otázka : “Kde asi udělal zahradník chybu..” Jenže chyba není na naší straně. Věřte mi že ač neradi, za takový stav opravdu nemůžeme ručit.

Zde je opravdu nutná vaše spolupráce. Výsledek v podobě krásného hustého trávníku se poté vždy dostaví :-).

Zakládáme také květnaté louky, které jsou nádherným doplňkem mnohých zahrad. A svými květy dokážou udělat radost nejen Vám, ale i spoustě drobným živočichům. U tohoto typu porostu je potřeba zmínit alespoň krátce jeho životní cyklus. Abychom předešli zklamání, které by vzniklo z nedostatku informací. Květnaté luky zakládané na jaře, nebo na podzim, kvetou až v 2. roce Jsou samozřejmě v této době velmi náchylné na zaplevelení.

Vždy se objeví  nejprve jednoleté plevele, které nesnesou dlouhodobé  kosení. Proto se toho nelekejte. Stačí  jen porost v 1 roce posekat na výšku zhruba 20-30 cm a vysbírat posekanou hmotu. V druhé roce už jsou vytrvalé byliny zakořeněné začnou narůstat do krásy. Po odkvětu koncem léta je nutné porost posekat a ponechat několik dní hmotu ležet pro uvolnění semen, a přirozené přesetí.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.